Rychlý kontakt

Zarizujidomov.cz

Specialista na metrážové
a kusové koberce 
 
Kolmá 3/675
(vchod ulicí V Předním Hloubětíně)
190 00  Praha 9 – Vysočany
 
+420 722 508 508
info@zarizujidomov.cz
www.zarizujidomov.cz 
Rozvoz po Praze Zdarma

Výsledek obrázku pro toptrans

PLATÍ PRO OBJEDNÁVKY

NAD 3000Kč

• zásilky po ČR již od 150 Kč!

• přeprava metrážových koberců od 343 Kč! více zde

Význam piktogramů

Schodišťové nášlapy

Kontaktujte nás

TOPlist

Výběr laminátové plovoucí podlahy

Výběr a pokládka plovoucích podlah

Moderní podlahy jsou opatřeny zámkovými systémy, které umožňují montáž bez lepidla a bez složitého stahování.

 

Výběr laminátové plovoucí podlahy

Laminátové plovoucí podlahy nejsou určeny pro pokládky do vlhkých prostor, ale pokládka na podlahové topení je možná pokud je topení teplovodní a podlahová krytina vyžaduje speciální podložku pro kročejový útlum.

Musíme si uvědomit, jakému provoznímu zatížení bude podlaha vystavena a podle toho volíme třídu zátěže. Nejen podlahová krytina musí splňovat určité požadavky, ale také samotný podklad. Kvalita podkladu je nejdůležitějším faktorem, který předurčuje životnost podlahové krytiny.

Ten musí být pevný, suchý, čistý a rovný. Rovný podklad znamená, že položíte-li na podklad dvoumetrovou lať ( nejlépe vodováhu ), nesmí být nerovnost větší než 2mm.

Při nákupu podlahoviny pro pokládky plovoucím způsobem musíme myslet na to, že budeme potřebovat nejen 5 – 10% materiálu navíc na tzv. prořez, ale i další potřebný materiál:

  • PE fólii ( nepoužívá se na dřevěné podklady )
  • kročejovou izolaci
  • soklové lišty
  • spojovací komponenty k lištám
  • přechodové profily pro napojení na jinou podlahovou krytinu
  • lepidlo na lišty a akrylátový tmel bílý a v barvě podlahy


Pokládka laminátových plovoucích podlah

Nejdříve si musíme uvědomit jakým směrem chceme podlahu položit. Standardem je ve směru dopadajícího světla z hlavního zdroje, tedy kolmo na stěnu kde máte největší okno.

S pokládkou většinou začínáme od levé stěny místnosti zleva doprava. Tam také začneme s pokládkou PE fólie a to s přesahy na stěnách cca 4 cm. Další pruhy PE fólií překrýváme přes sebe cca 10cm. Na Pe fólii položíme bez přesahu kročejovou izolaci, nejčastěji Mirelon 2mm.

Položíme první řadu podlahových dílců, kterou průběžně spojujeme na krátkých stranách. Poslední dílec na konci doměříme, odečteme potřebnou dilataci a dílcem pomocí dotahovacího háku ukončíme řadu. Tu co nejlépe vyrovnáme po celé délce a na obou koncích vymezíme dilatačními klínky mezeru 7 – 15mm. Dilatační mezera musí být dodržena u všech svislých konstrukcí a po celém obvodu podlahy.

Druhou řadu začneme buď zbytkem z první řady nebo si připravíme dílec poloviční délky a zaklapneme nebo pomocí dorážecího špalíku doklepneme k první řadě. Je nutné, aby vzdálenost krátkých spojů lamel ve dvou na sebe navazujících řadách byla alespoň 30 cm. Některé systémy zámků vyžadují vsazení pod úhlem cca 15° a s lehkým tlakem usazení dílce po dlouhé straně. Je nutné znát návod na pokládku z přiloženého letáku, který by měl být nedílnou součástí každého balení.

Dílce usadíme a dotáhneme. Pokud máme podlahu bez lepení nemusíme již poslední řadu klínkovat. Naopak, projdeme celý obvod a opatrně vyndáme všechny klínky, které jsme během pokládky použili.

Pokud je pokládka hotova, zbývá ji dokončit obvodovými lištami, přechodovými profily a drobnými kosmetickými úpravami.


Výběr dřevěné plovoucí podlahy

Tloušťka nášlapné vrstvy udává životnost vícevrstvé podlahy a záleží také na zátěži, jaké je vystavena. Výběr dřevěných plovoucích podlah je v mnohém podobný laminátovým podlahám, proto se o tom již nebudeme zvlášť rozepisovat.

Silnější nášlapná vrstva umožňuje přebroušení a životnost takové podlahy se tak mnohonásobně zvyšuje. Tomu však odpovídá i cena. Vícevrstvé podlahy se hodí do obytných místností i kanceláří, kde nebudou extrémně zatěžovány. Životnost dřevěné plovoucí podlahy je cca 30 let.

Pokládka dřevěných plovoucích podlah

Pokládka je prováděna plovoucím způsobem. To znamená, že podlahové dílce nejsou fixovány k podkladu, ale pouze ve spojích, buď v lepením pera+drážky nebo skládáním v suchém zámku.


Pokládka plovoucích podlah dvouvrstvých

Dvouvrstvé podlahy se lepí buď v pero-drážce lepidlem na dřevo, nebo celoplošně trvale pružným lepidlem na parkety. Rozdíly mezi pokládáním laminátových a dřevěných plovoucích podlah nejsou skoro žádné. Při pokládce jednotlivých řad na vazbu ale vyžaduje dřevo větší přesah (cca 50 cm, laminát 30 cm). Trochu se liší i nanášení lepidla: u dřeva ho musí být většina ve spodní drážce, aby nevyteklo na povrch a nevytvořilo na dýze tmavé skvrny.

Dvouvrstvé podlahy se lepí plošně. Většina provedení lze pokládat i do "stromečku".

Způsob pokládky u dvouvrstvých podlah má svá přesná pravidla, z toho důvodu doporučujeme využít profesionáních podlahářských firem.


Pokládka plovoucích podlah třívrstvých

Pokládka se provádí na rovnou podlahu zbavenou nečistot. V nových domech je nutné začít tak že nejprve na podlahu položíme parozábranu (standardní igelit) a teprve na něj položíme mirelon o síle 2mm. Lze také použít IZO-FLOORU, která je technicky pokročilejší a obsahuje všechny složky. Při vlastní pokládce musíme dbát na dilatace mezi stěnou a podlahou cca 1cm. Lištování se provádí lepením tekutými hřebíky, nebo sponkami  umožňující jejich opětovnou instalaci. Plovoucí podlahy dřevěné třívrstvé se pokládají prakticky stejným způsobem jako podlahy laminátové.

   

Třídy zátěže

Klasifikace laminátových podlah do tzv. Tříd zátěže je spolehlivé hodnocení, které dělí laminát do několika tříd podle stupně zátěže a typu podlahy pro komerční nebo bytové použití. Stupeň zátěže se značí piktogramem panáčka (1 – 3) a typy podlah se dělí na 2 (bytová) a 3 (komerční )

 

Třída zátěže 21

Obytná oblast s malým, nebo občasným používáním (např. ložnice, pokoj pro hosty).

 

Třída zátěže 22

Obytná oblast s trvalým běžným používáním (obývací pokoj, jídelna, vnitřní chodby).

 

Třída zátěže 23

Obytná oblast s intenzivním používáním (schodiště, vstupní chodby, kuchyně). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.


Třída zátěže 31

Oblast veřejných objektů s malým nebo občasným používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti, malé kancelářské prostory). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.


Třída zátěže 32

Oblast veřejných objektů s trvalým normálním používáním (jesle, kanceláře, čekárny, hotelové haly, butiky). Jsou určeny na trvalé chození bez přezutí. Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelná.


Třída zátěže 33

Oblast veřejných objektů s intenzivním používáním (chodby, velkoplošné kanceláře, obchodní domy, víceúčelové haly, školní třídy). Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelné.

 

E-shop pohání Sun-Shop od Sunlight.cz